pink_martini_002Pink Martini to „mała orkiestra” z Portland w stanie Oregon.
Powołał ją do życia w 1994r. pianista Thomas Landerdale zajmujący się wcześniej polityką. W rok później zaprosił do współpracy China Forbes i od tej pory razem kształtują klimat muzyczny formacji .

Muzyka tworzona przez zespół jest przede wszystkim „elegancka” i „taktowna”a równocześnie tętniąca życiem .Bez względu na to, czy przenosi odbiorcę w sam środek parady samby w Rio de Janeiro , czy do europejskiej sali koncertowej lat trzydziestych poprzedniego stulecia , robi to z tym samym „smokingowym charmem i etykietą” .Fenomen muzyki tworzonej przez „małą orkiestrę” zawiera się chyba w tym , że choć wydaje się ona zacierać granice pomiędzy stylami i kulturami , równocześnie zachowuje wiernie wyrazistość tożsamościową gatunku i miejsca pochodzenia. Ona nie snuje opowieści lecz „czaruje” klimaty, miejsca, krajobrazy i zaprasza do bycia takim, jak ona.
Debiutancki album „Sympathique” zespół wyprodukował w 1997r. niezależnie ,we własnej wytwórni Heinz Records . Następne produkcje to : „Hang on Little Tomato” 2004 , „Hey Eugene!”2007 , „Splendor in the Grass” 2009 , „Joy to the World” 2010, „1969 „ – duet z Saori Youki.

Rekomendowana tutaj płyta ,to album wydany w 2011 zawierający przegłąd twórczości „Pink Martini”.

Niepowtarzalny klimat opisany powyżej czarują :
China Forbes – wokal
Thomas Landerdale – piano
Robert Taylor – puzon
Gavi Bondy – trąbka
Brian Lavern Davis – perkusja
Derek Rieth – perkusja
Martin Zarzar – perkusja
Phil Baker – kontrabas
Timothy Nishimoto – wokal i instrumenty perkusyjne
Nicholas Crosa – skrzypce
Pansy Chang – wiolonczela
Dan Faehnie – gitara
Maureen Love – harfa