Co warto zobaczyć w Lizbonie

Alfama — to najstarsza dzielnica Lizbony. Miejsce to zachwyca wąskimi, stromymi uliczkami oraz charakterystycznymi kamienicami wyłożonymi kolorowymi, wzorzystymi kafelkami o nazwie azulejos, które podziwiać można w Narodowym Muzeum Azulejos powstałym w 1980 roku. Znajduje się ono w dawnym Klasztorze Madre Deus. W muzeum podziwiać można największą tego typu kolekcję w Portugalii, która przedstawia przekrój płytek azulejos od XV wieku do współczesności. Dzielnica Alfama słynie także z restauracji serwujących lokalne potrawy oraz klubów, w których posłuchać można muzyki fado.

Klasztor Hieronimitów — to jeden z dwóch lizbońskich obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się on na niej od 1983 roku. Klasztor został wybudowany dzięki zyskom, które Portugalia czerpała z handlu przyprawami. Jego budowa rozpoczęła się w 1500 roku i trwała około 100 lat. Klasztor Hieronimitów jest jednym z przykładów stylu manuelińskiego, który rozwijał się w tym kraju od XV wieku. Zwiedzając to miejsce, z zewnątrz rzuca się w oczy południowy portal o wysokości 32 metrów i szerokości 12 metrów. Zobaczyć można na nim między innymi Michała Archanioła, Henryka Żeglarza oraz Santa Maria de Belem. We wnętrzu kościoła znajdują się groby Vasco do Gama oraz najpopularniejszego portugalskiego poety — Luisa de Camoes. Podziwiać można tu także bogato zdobione krużganki o wymiarach 55×55 metrów.

Wieża Belem — to drugi z lizbońskich zabytków, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Portugalii. Na przestrzeni wieków, wieża pełniła różne funkcje — od więzienia, przez punkt poboru opłat od statków wpływających do Lizbony, aż po koszary wojskowe.

Katedra Se — budowla składająca się z 2 wież, której budowa rozpoczęła się w 1147 roku. Zaprojektowana została ona w stylu późnoromańskim. Katedra była przez wieki przebudowywana, co sprawiło, że straciła ona swój średniowieczny charakter i obecnie stanowi zlepek kilku różnych stylów architektonicznych.

Kościół św. Rocha — przez wiele osób uznawany jest on za najpiękniejszy przykład lizbońskie baroku. To pierwszy kościół Jezuitów w Portugalii i jeden z pierwszych na całym świecie. Od drugiej połowy XVII wieku jest on siedzibą Towarzystwa charytatywnego Santa Casa da Misericordia de Lisboa.

Tramwaj 28 — to jedna z wizytówek Lizbony, która cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Charakterystyczny, zabytkowy, żółty tramwaj przejeżdża przez centrum miasta, mijając najważniejsze atrakcje. Czas trwania takiej wycieczki to około 45 minut. Tramwaj startuje z placu Martim Moniz. Kursuje on między 05:00 a 23:00.