Krótka historia pielęgniarstwa
Pielęgniarstwo to zawód znany od wieków. Mimo iż przez dziesiątki lat zmieniał on swoje oblicze, niezmienna pozostała jego misja, jaką jest ratowanie ludzkiego życia. W dzisiejszym wpisie prezentujemy po krótce jego historię.
Czynności związane z pielęgniarstwem wykonywane były od zarania dziejów. Warto wspomnieć tutaj między innymi o wiedźmach czy znachorkach, które przy pomocy odpowiednio dopasowanych ziół leczyły różnego rodzaju dolegliwości.
Co ciekawe, początkowo to nie kobiety, lecz mężczyźni dominowali, w profesji, jaką jest pielęgniarstwo. W starożytnym Egipcie pielęgnacja ciał zmarłych miała na celu przygotowanie ich do późniejszej mumifikacji. W swoich dziełach Hipokrates opisywał, w jaki sposób wyglądać powinno żywienie chorego oraz podawanie mu leków. Jeżeli chodzi natomiast o Starożytny Rzym, pacjentami opiekowali się tam wyselekcjonowani niewolnicy. W średniowieczu funkcję tę pełniły zakony. Pierwszy obiekt tego typu powstał w VI wieku we Włoszech. Z roku na rok rosła ilość tego typu instytucji, przy których znajdowały się przytułki oraz szpitale. W klasztorach leczone były zarówno osoby zakażone na skutek plagi dżumy czy cholery, jak i osoby ranne w przebiegu wojen krzyżowych.
Z biegiem lat rosła rola kobiet w zakresie opieki nad chorymi. Powstawały żeńskie stowarzyszenia oraz zakony, w których młode kobiety uczyły się czytać, pisać oraz pielęgnować pacjentów. Co do nowoczesnego pielęgniarstwa, jego historia sięga drugiej połowy XIX wieku. Zapoczątkowane zostało ono przez brytyjską działaczkę społeczną, publicystkę i pielęgniarkę – Florence Nightingale, która w 1860 roku założyła w Londynie pierwszą szkołę pielęgniarską.
Nie sposób nie wspomnieć tutaj również o historii pielęgniarstwa w Polsce (zapraszamy w tym miejscu również do lektury artykułu o historii stroju pielęgniarskiego). Jego intensywny rozwój nastąpił po 1989 roku, kiedy to upowszechnione zostało kształcenie wyższe pielęgniarek. Kwalifikacje kadry akademickiej wydziałów pielęgniarskich stopniowo rosły, praca naukowo – badawcze zostały zintensyfikowane, a co więcej – stopniowo wdrażano coraz to bardziej nowatorskie metody opieki pielęgniarskiej. W okresie tym nawiązana została także ścisła współpraca z instytucjami naukowymi oraz zawodowymi w Europie i na Zachodzie.
Autorem artykułu jest portal pielęgniarek i położnych, który skupia w jednym miejscu w sieci zarówno pielęgniarki, położne, ratowników medycznych i fizjoterapeutów. Na portalu dowiesz się między innymi ile zarabia ratownik medyczny, jak zostać pielęgniarką, pielęgniarzem, jak wyglądają studia pielęgniarskie czy jak powinien wyglądać list motywacyjny pielęgniarki.