Znani detektywi w serialach. Borewicz, Adrian Monk, William Murdoch, Herkules Poirot

Seriale o detektywach od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów. Poniżej prezentujemy sylwetki kilku postaci z wiodących programów telewizyjnych.

Porucznik Sławomir Borewicz — główny bohater polskiego serialu kryminalnego „07 zgłoś się” wyprodukowanego przez Telewizję polską i emitowanego w latach 1976 — 1989. Był on odgrywany przez Bronisława Cieślaka. Borewicz jest oficerem Milicji Obywatelskiej w stopniu porucznika. Pracuje w Stołecznym Urzędzie Spraw Wewnętrznych w Warszawie, który działa w Pałacu Mostowskich. Prowadzi sprawy związane z kradzieżami, zabójstwami, napadami, szantażem, sutenerstwem i przemytem. Jest skutecznym śledczym, który zawsze jest w stanie rozwiązać prowadzoną przez siebie sprawę i doprowadzić ją do końca. Reżyserem serialu był Krzysztof Szmagier, a muzycznym motywem przewodnim — utwór Alicji Majewskiej „Przed nocą i mgłą”.

Adrian Monk — główny bohater amerykańskiego, kryminalno — komediowego serialu telewizyjnego „Detektyw Monk” w reżyserii Andry’ego Breckmana. W jego rolę wcielił się Tony Shalhoub. Serial był emitowany w latach 2002 — 2009. Liczył on 125 odcinków podzielonych na 8 serii. Główny bohater serialu jest były funkcjonariuszem policji pracującym początkowo w wydziale zabójstw, a później jako prywatny konsultant policji San Francisco. Boryka się z licznymi zaburzeniami obsesyjno — kompulsywnymi oraz fobiami, które pojawiły się u niego po tym, gdy jego żona Trudy została zamordowana.

William Murdoch — główny bohater kanadyjskiego serialu kryminalnego „Detektyw Murdoch” powstałego na podstawie cyklu powieści Maureen Jennngs. Był on nadawany przez stację Citytc od 2007 roku, a w Polsce — przez Ale Kino i Epic Drama. Akcja serialu rozgrywa się w Toronto, pod koniec XIX wieku. William Murdoch to elegancki prywatny detektyw o żelaznych zasadach, który słynie z nieprzeciętnego intelektu. W codziennej pracy chętnie korzysta z nowoczesnych zdobyczy techniki, co spotyka się z dezaprobatą ze strony większości policjantów. Murdoch może jednak liczyć na wsparcie przełożonego — inspektora Thomasa Brackenreida i doktor Julii Ogden, która jest pierwszą koronerką w historii kanadyjskiej policji.

Herkules Poirot — fikcyjna postać detektywa stworzona przez Agathę Christie. Jest on bohaterem ponad 30 książek oraz brytyjskiego serialu telewizyjnego „Poirot” w reżyserii Edwarda Bennetta z Davidem Suchetem w roli głównej. Był on emitowany w latach 1989 — 2013 i składa się z 70 odcinków podzielonych na 13 serii. Opowiada on przygodach belgijskiego detektywa — Herkulesa Poirot, który wykorzystując instynkt detektywistyczny i niezwykły intelekt rozwiązuje szereg skomplikowanych zagadek kryminalnych bez pomocy biura detektywistycznego. Pomaga mu w tym inspektor Japp ze Scotland Yardu, kapitan Arthur Hastings, pisarka Adriana Oliver i sekretarka — Felicity Lemon. Poirot gardzi klasycznymi metodami detektywistycznymi, stawiając na psychologię zbrodni.